top of page
  • Yazarın fotoğrafıArman Marazyan

Vaftiz Töreni Nedir?

Güncelleme tarihi: 22 Mar 2023


Bu yazımızda Vaftiz Töreni Nedir? Vaftiz Törenlerini nasıl çekiyoruz? Bunlardan bahsediyor olacağım.


vaftiz töreni nedir, Samatya Surp kevork kilisesinde Vaftiz töreni
Sevgili Loris'in Vaftiz Töreni

Vaftiz Töreni Nedir?


Vaftiz, Hristiyanlığın temel vurgusu, günahların sonucu olarak Tanrı ile bozulmuş olan ilişkilerin, İsa Mesih’in çarmıh üzerindeki kefareti ile onarılması, barışın sağlanması ve günaha olan köleliğin sona erdirilmesidir ve vaftiz bu inancın en önemli dışavurumudur.


Vaftiz Törenleri çoğunlukla 0-3 yaş arası bebeklerde yapıldığı gibi, bazen daha büyük yaş gruplarında da yapılabiliyor. Bu sene yaptığımız çekimlerde gözlemlediğimiz üzere özellikle yurt dışında yaşayan ve Vaftiz törenini Türkiye’de planlayan ailelerin çocukları, gerek pandeminin yarattığı olumsuz koşullar sebebiyle gerekse de çeşitli sebeplerden ötürü yaş grubu olarak daha büyüktü. Bu bir sorun mu? Tabi ki değil. :)


Vaftiz Fotoğrafçısı, Beyoğlu üç horan Vaftiz çekimi
Sevgili Scarlett Emma'nın Vaftiz Töreni

Vaftiz Törenini Nasıl Çekiyoruz?


Arman Marazyan Photography olarak uzman ekibimizle beraber çekimlerimize 1 saat 15 dakika önceden gelerek, ekipmanlarımızı kuruyoruz. Çekime öncelikle süs detaylarını çekerek başlıyoruz. Detaylar sizin için olduğu kadar bizim için de çok önemli. Daha sonra vaftiz öncesi aile ile küçük bir çekim gerçekleştiriyoruz. Bunu yapmamızın sebebi bazı bebekler ayin esnasında yorgun düşüp uykuya dalabiliyor. Ayinden sonra ise bu durumdan ötürü bebek ile fotoğraf çekemiyoruz...


Ayrıca çok önemli bir dip not paylaşmam gerekiyor. Vaftiz olacak yavrumuz 0-6 aylık arası ise kesinlikle flaş ışığı kullanmıyoruz!!!


Flaş ışığı güçlü bir yapay ışık olduğundan, 0-6 aylık bebeklerin hassas gözlerine zarar verebileceği ve hatta körlüğe neden olabileceği için flaş ışığının kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz!!!


Bakırköy Vaftiz Fotoğrafçısı, Baptism Photography
Sevgili Zabel'in Vaftiz Töreni

Aile çekimimizin ardından Vaftiz töreni için davet edilen misafirlerin karşılanma aşamasını video ile kayıt altına alıyoruz. Bu aşamada fotoğraf çekmememizin nedeni ise karşılama esnasında insanların birbirinin yüzünü çok fazla kapatmalarıdır. Dolayısıyla çekilen fotoğraflar maalesef her hangi bir değere sahip olmuyor.


Şuana kadar okuduklarınız vaftiz töreni öncesi yapılan çekimlerden ibaretti. Artık Ayine geçebiliriz. Ayin esnasındaki çekimlerde, ruhani ritüelin konsentrasyonunu bozmamaya özen gösteriyoruz. Bu sebeple ayin süresi boyunca hiç bir şekilde sizinle temas kurmuyoruz. İcra edilen ayini tüm gerçekliğiyle kayıt altına alıyoruz.


Fener Rum Patrikhanesi, Rum vaftiz Fotoğrafları, Aya Yorgi kilisesi
Sevgili Andreas'ın Vaftiz Töreni
ermeni vaftiz fotoğrafçısı, kilise vaftiz fotoğrafçısı
Sevgili Ayk'ın Vaftiz Fotoğrafları
Yeşilköy Vaftiz Fotoğrafçısı, Vaftiz Fotoğrafları, Ermeni kartolik vaftiz fotoğrafçısı,
Sevgili Noah'nın Vaftiz Fotoğrafları
Keldani Vaftiz fotoğrafları
Sevgili Rachel'in Vaftiz Fotoğrafları

Ayinin bitimiyle beraber, tebrik faslı başlıyor. Yine bu tebrik faslını video ile kayıt altına alıyor, fotoğraf çekmiyoruz. Bazı vaftiz organizasyonlarında davetli sayısı yüksek olabiliyor. Tebrik faslında fotoğraf çekmeye kalktığımızda bu sıra bitmediği gibi, bazı kiliselerde bizden sonra Düğün veya Vaftiz töreni de olabiliyor. Dolayısyla zamanı da doğru bir şekilde yönetmemiz gerektiğinden tebrik aşamasında fotoğraf çekmiyoruz. Onun yerine tebrik faslının ardından hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen davetlilerin fotoğraflarını çekiyoruz.


Hatıra fotoğrafları çekiminin ardından Aile, Vaftiz anne-baba, Geniş aile fertleri ile fotoğraf çekimi gerçekleştiriyoruz. Vaftiz töreni sonrası kokteyl veya yemek gibi bir etkinlik yok ise çekimi bu aşamadan sonra noktalıyoruz.


Feriköy Surp vartanants Ermeni Kilisesi, Vaftiz Fotoğrafçısı
Sevgili Aren'in Vaftiz Fotoğrafları

Genellikle Vaftiz sahibi aileler, Vaftiz törenin ardından davetlilere teşekkür etmek adına mini bir kokteyl veya eğlenceli bir yemek organizasyonu planlıyorlar. Kokteyl organizasyonları yaklaşık 1-2 saat sürüyor. Yemek organizasyonu ise 3-4 saat sürebiliyor.


Arman Marazyan Photography olarak biz bu iki organizasyonu da talep edilmesi halinde fotoğraf ve video olarak kayda alıyoruz. Vaftiz töreninden ve planlanan organizasyonlardan topladığımız görüntülerle birlikte günün önemli anlarını kurgulayarak 4-5 dakikalık unutulmaz bir film kurgusu hazırlıyoruz.


Çekimlerimizi, gerek kilisenin ambiyansını, gerekse de okunan ilahiler, edilen dualar ile oluşan ruhani havanın büyüsünü bozmadan çok titiz bir şekilde fotoğraf ve video ile kayıt altına alıyoruz.


Zira farklı evrelerden oluşan vaftiz törenlerinde hataya yer yoktur. Çalışacağınız çekim ekibinin ayine hakim olması ve oluşabilecek her hangi bir olumsuzluğa hazır olması gerekir. Vaftiz Törenleri, tam anlamıyla tecrübe ve uzmanlık gerektiren bir çekim hizmetidir.


Bu yüzden çekim ekibinizi seçerken mutlaka daha önce Vaftiz Töreni çekimi yapıp yapmadığını sormakta yarar vardır. Hatta mümkünse çekim ekibinin portfolyolarını da incelemenizi tavsiye ederim. Çekim ekibinin hangi tarzı benimsediğini ve bu tarzın sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını öğrenmiş olursunuz.


Arman Marazyan Photography olarak gerçekleştirdiğimiz Vaftiz Törenleri çekimlerinde ekibimiz son derece tecrübelidir ve işinde uzmandır. Ermeni Ortodoks Kiliselerinde gerçekleşen Vaftiz Törenlerinin yanısıra, Ermeni Katolik Vaftiz Törenleri, Rum Ortodoks Vaftiz Törenleri ve Süryani Keldani Vaftiz Törenlerini de çekerek tecrübemizi geliştirdik.


Bunun kanıtı niteliğinde aşağıda bulunan daha önce çekimlerini gerçekleştirdiğimiz Kilise Vaftiz Törenleri galerimize göz atabilirsiniz.


Vaftiz Töreni fiyat teklifi almak için aşağıdaki düğmeye tıklayarak, formu doldurmanız yeterli :)

Sevgiler...

Arman MARAZYAN

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page