top of page
  • Yazarın fotoğrafıArman Marazyan

Vaftiz Töreni Nedir?

Güncelleme tarihi: 22 Mar


Bu yazımızda Vaftiz Töreni Nedir? Vaftiz Törenlerini nasıl çekiyoruz? Bunlardan bahsediyor olacağım.


vaftiz töreni nedir, Samatya Surp kevork kilisesinde Vaftiz töreni
Sevgili Loris'in Vaftiz Töreni

Vaftiz Töreni Nedir?


Vaftiz, Hristiyanlığın temel vurgusu, günahların sonucu olarak Tanrı ile bozulmuş olan ilişkilerin, İsa Mesih’in çarmıh üzerindeki kefareti ile onarılması, barışın sağlanması ve günaha olan köleliğin sona erdirilmesidir ve vaftiz bu inancın en önemli dışavurumudur.


Vaftiz Törenleri çoğunlukla 0-3 yaş arası bebeklerde yapıldığı gibi, bazen daha büyük yaş gruplarında da yapılabiliyor. Bu sene yaptığımız çekimlerde gözlemlediğimiz üzere özellikle yurt dışında yaşayan ve Vaftiz törenini Türkiye’de planlayan ailelerin çocukları, gerek pandeminin yarattığı olumsuz koşullar sebebiyle gerekse de çeşitli sebeplerden ötürü yaş grubu olarak daha büyüktü. Bu bir sorun mu? Tabi ki değil. :)


Vaftiz Fotoğrafçısı, Beyoğlu üç horan Vaftiz çekimi
Sevgili Scarlett Emma'nın Vaftiz Töreni

Vaftiz Törenini Nasıl Çekiyoruz?


Arman Marazyan Photography olarak uzman ekibimizle beraber çekimlerimize 1 saat 15 dakika önceden gelerek, ekipmanlarımızı kuruyoruz. Çekime öncelikle süs detaylarını çekerek başlıyoruz. Detaylar sizin için olduğu kadar bizim için de çok önemli. Daha sonra vaftiz öncesi aile ile küçük bir çekim gerçekleştiriyoruz. Bunu yapmamızın sebebi bazı bebekler ayin esnasında yorgun düşüp uykuya dalabiliyor. Ayinden sonra ise bu durumdan ötürü bebek ile fotoğraf çekemiyoruz...


Ayrıca çok önemli bir dip not paylaşmam gerekiyor. Vaftiz olacak yavrumuz 0-6 aylık arası ise kesinlikle flaş ışığı kullanmıyoruz!!!


Flaş ışığı güçlü bir yapay ışık olduğundan, 0-6 aylık bebeklerin hassas gözlerine zarar verebileceği ve hatta körlüğe neden olabileceği için flaş ışığının kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz!!!