top of page
  • Yazarın fotoğrafıArman Marazyan

Dış Mekan Çekimi Nedir?

Güncelleme tarihi: 22 Mar 2023

Öncelikle dış mekan fotoğraf çekimi nedir? iç mekan fotoğraf çekimi nedir? bu iki kavramı açıklığa kavuşturmak isterim.


Dış çekim fotoğrafı, İstanbul Düğün fotoğrafçısı, Dış çekim fotoğrafçısı, kapalı mekan fotoğrafçısı
Sevginizi kayıt altına alıyoruz

İç mekan fotoğraf çekimleri, adından da anlaşılacaağı gibi kapalı alanlarda yapılan fotoğraf ve video çekimleridir. Milli saraylar, kasırlar, hoteller, tarihi binalar, çekim platoları ve stüdyo çekimlerini kapsar. Genelde ilgili kurumlardan ya da işletmecisinden izin alınması, randevu oluşturulması ve ücret ödenmesi gerekmektedir.


Çoğunlukla iç mekanlarda müsaade edilen süre ilgili kurumlarca belirlenmiştir 1 saat bina içi, 1 saat de bina etrafı veya bahçesi olarak sınırlandırılmıştır. Maalesef milli saraylar ve kasırlar gibi bazı mekanlarda da video çekimine izin verilmemektedir. Bu tür mekanlar genelde akşam saat 17'ye kadar açıktır. Düğün günü planlamanızı bu hususları dikkate alarak oluşturmanızda fayda var.


Koç müzesi dış çekim fotoğrafı, düğün fotoğrafçısı, dış mekan çekimleri
Sizi yansıtacak fotoğraflar çekiyoruz

Dış çekim fotoğrafları ise açık mekanlarda yapılan fotoğraf ve video çekimleridir. Ormanlar, parklar, sokaklar, açık havadaki restoranlar, sahiller, göl kenarları, deniz kıyıları, balkonlar, çardaklar, açık hava tarihi mekanlarda yapılabilen fotoğraf çekimleridir.


Çok nadiren de olsa belli başlı bazı dış çekim mekanlarında çekim izni gerekebiliyor veya saat kısıtlaması olabiliyor. Bazı dış çekim mekanları, ücret talep ediyor ve ne yazık ki video çekimi çeşitli sebeplerden ötürü yasak olabiliyor.


Dış Çekim Fotoğrafçısı, şile dış çekim, ava dış çekim, save the date çekimleri
Eğlenceli fotoğlarlar olmazsa olmazımızdır

Dış çekim süresi ne kadar? İçeriği nedir?


Dış mekan çekimleri genellikle ortalama 2 saat olarak bilinir fakat bu bilgi eksiktir. Burada süreyi etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır.


Dış çekime ayıracağınız zaman, belirlediğiniz konsept, çekim esnasındaki enerjiniz ve tabi ki en önemli faktör bütçeniz. Bütün bu faktörler aslında size nasıl bir çekime ihtiyacınız olduğunu belirtiyor. İhtiyacınız aslında 1 saatlik bir dış çekim de olabilir, 4-6 saat sürebilen ve iki farklı konsept ile iki farklı kıyafet içeren dış çekim de olabilir.


Bize ulaşan çiftlerle konuştuğumda tavsiyem genellikle, düğün günü planlanıyorsa dış çekim süresinin maksimum 1 saat ile sınırlandırılması yönünde oluyor. Zaman zaman 1 saat bile belirlenen konsept ve dış çekim mekanına varış süresini de göz önünde bulundurduğumuzda, o günün koşuşturmacasında, heyacınında, stresinde çok çok fazla kalabiliyor. Süre uzadıkça enerji düşüyor. Dolayısyla bu durum, dış çekim fotoğraflarınıza baktığınızda hayalkırıklıklarına yol açabiliyor. Tecrübeyle sabittir...


Bir düğün fotoğrafçısı olarak ben, çiftlerime imkanları varsa dış çekimilerini düğün öncesinde veya balayından sonraya bırakmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.


İstanbul dış çekim fotoğrafçısı, belgesel düğün fotoğrafçısı
Eskimeyecek fotoğraflar çekiyoruz

Neden iç veya dış çekim yaptırmalısınız?

Eğlenceli ve keyifli duyguların kameraya yansıtıldığı dış çekim fotoğraf ve videolarında, neşe olmazsa olmazdır.


Dış çekim fotoğraflarında genel olarak bir konsept belirlenir. Bunun için çiftlerimizle çok iyi bir iletişimimiz olması gerekiyor. Çiftimiz, kafasında oluşturduğu konsepti ve beklentilerini mutlaka bize aktarmalıdır.


Arman Marazyan Photography fotoğraf ve video ekibi olarak sizin zevkinize uygun ve sizin aşk hikayenizi doğru bir şekilde aktaracak fotoğraf ve videolar çekiyoruz.
Wedding photographer, istanbul weddings, turkey weddings
Aşkın dili, dini, ırkı, cinsi, rengi yoktur.

Aşağıdaki Portfolyo ile Video&Film düğmelerine tıklayarak Fotoğraf ve Video klibi portfolyolarımızı mutlaka detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Böylece kullandığımız teknikler ve stiller hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page