top of page
  • Yazarın fotoğrafıArman Marazyan

Dış Mekan Çekimi Nedir?

Güncelleme tarihi: 22 Mar

Öncelikle dış mekan fotoğraf çekimi nedir? iç mekan fotoğraf çekimi nedir? bu iki kavramı açıklığa kavuşturmak isterim.


Dış çekim fotoğrafı, İstanbul Düğün fotoğrafçısı, Dış çekim fotoğrafçısı, kapalı mekan fotoğrafçısı
Sevginizi kayıt altına alıyoruz

İç mekan fotoğraf çekimleri, adından da anlaşılacaağı gibi kapalı alanlarda yapılan fotoğraf ve video çekimleridir. Milli saraylar, kasırlar, hoteller, tarihi binalar, çekim platoları ve stüdyo çekimlerini kapsar. Genelde ilgili kurumlardan ya da işletmecisinden izin alınması, randevu oluşturulması ve ücret ödenmesi gerekmektedir.


Çoğunlukla iç mekanlarda müsaade edilen süre ilgili kurumlarca belirlenmiştir 1 saat bina içi, 1 saat de bina etrafı veya bahçesi olarak sınırlandırılmıştır. Maalesef milli saraylar ve kasırlar gibi bazı mekanlarda da video çekimine izin verilmemektedir. Bu tür mekanlar genelde akşam saat 17'ye kadar açıktır. Düğün günü planlamanızı bu hususları dikkate alarak oluşturmanızda fayda var.


Koç müzesi dış çekim fotoğrafı, düğün fotoğrafçısı, dış mekan çekimleri
Sizi yansıtacak fotoğraflar çekiyoruz

Dış çekim fotoğrafları ise açık mekanlarda yapılan fotoğraf ve video çekimleridir. Ormanlar, parklar, sokaklar, açık havadaki restoranlar, sahiller, göl kenarları, deniz kıyıları, balkonlar, çardaklar, açık hava tarihi mekanlarda yapılabilen fotoğraf çekimleridir.


Çok nadiren de olsa belli başlı bazı dış çekim mekanlarında çekim izni gerekebiliyor veya saat kısıtlaması olabiliyor. Bazı dış çekim mekanları, ücret talep ediyor ve ne yazık ki video çekimi çeşitli sebeplerden ötürü yasak olabiliyor.


Dış Çekim Fotoğrafçısı, şile dış çekim, ava dış çekim, save the date çekimleri
Eğlenceli fotoğlarlar olmazsa olmazımızdır
</