İÇ/DIŞ MEKAN ÇEKİMLERİ

Emel-&-Uğur-229.jpg

İç/ Dış Mekan Çekimi Nedir?

Öncelikle iç mekan nedir, dış mekan nedir bunu açıklığa kavuşturmak isterim.

İç mekan çekimleri, kapalı alanlarda yapılan fotoğraf ve video çekimleridir. Milli saraylar, kasırlar, hoteller, tarihi binalar, çekim platoları ve stüdyo çekimlerini kapsar. Genelde ilgili kurumlardan ya da işletmecisinden izin alınması, randevu oluşturulması ve ücret ödenmesi gerekmektedir.

Çoğunlukla iç mekanlarda müsaade edilen süre ilgili kurumlarca belirlenmiştir  1 saat bina içi, 1 saat de bina etrafı veya bahçesi olarak sınırlandırılmıştır. Maalesef milli saraylar ve kasırlar gibi bazı mekanlarda da video çekimine izin verilmemektedir. Bu tür mekanlar genelde akşam saat 17'ye kadar açıktır. Düğün günü planlamanızı bu hususları dikkate alarak oluşturmanızda fayda var.

20180104_003540.jpg

Dış çekim ise açık mekanlarda yapılan fotoğraf ve video çekimleridir. Ormanlar, parklar, sokaklar, açık havadaki restoranlar, sahiller, göl kenarları, deniz kıyıları, balkonlar, çardaklar, açık hava tarihi mekanlarda yapılabilen fotoğraf çekimleridir.

Çok nadiren de olsa belli başlı bazı dış çekim mekanlarında çekim izni gerekebiliyor veya saat kısıtlaması olabiliyor. Bazı dış mekanlar çekim için ücret talep ediyor ve yine bazı dış çekim mekanlarında video çekilmesi yasak olabiliyor.

Aşağıdaki butona tıklayarak İstanbul'daki iç ve dış mekanların görsellerine ve detaylarına göz atabilirsiniz.

Tuba & Ali-256.jpg

Neden iç veya dış çekim yaptırmalısınız?


Eğlenceli ve keyifli duyguların kameraya yansıtıldığı dış çekim fotoğraf ve videolarında, neşe olmazsa olmazdır.

Dış çekim fotoğraflarda genel olarak bir konsept belirlenir. Bunun için fotoğrafçı ve müşterilerin çok iyi bir iletişimi olması gerekir. Çiftin kafasında oluşan konsepti ve beklentilerini mutlaka çalışacakları çekim ekibine aktarmalıdır. Çekim ekibi de çiftlerini profesyonel bir şekilde yönlendirmelidir.

Sizin zevkinize uygun ve sizin aşk hikayenizi doğru bir şekilde aktaracak fotoğrafçıyı bulmak için, mutlaka fotoğrafçıların portfolyolarını detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Böylece fotoğrafçının kullandığı teknikler ve stili hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Frida & Philippe-244.jpg

Dış çekim süresi ne kadar? İçeriği nedir?

 

Dış mekan çekimleri genellikle ortalama 2 saat olarak bilinir fakat bu bilgi eksiktir. Burada süreyi etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır.

Çekime ayıracağınız zaman, belirlediğiniz konsept, çekim esnasındaki enerjiniz ve tabi ki en önemli faktör bütçeniz. Bütün bu faktörler aslında size nasıl bir çekime ihtiyacınız olduğunu belirtiyor. İhtiyacınız aslında 1 saatlik bir dış çekim de olabilir, 4-6 saat sürebilen ve iki farklı konsept ile iki farklı kıyafet içeren dış çekim de olabilir.

Bize ulaşan çiftlerle konuştuğumda önerim, dış çekimini düğün günü planlıyorlarsa maksimum 2 saati geçmemeleri yönünde oluyor.

Hatta bazen bu  2 saat bile belirlenen konsept ve çekim mekanına varış süresini de göz önünde bulundurduğumuzda, o günün koşuşturmacasında çok fazla bile kalabiliyor. Neticede bu durum fotoğraflarınızın hayal ettiğiniz gibi çıkmamasına yol açabiliyor tecrübeyle sabittir.

Bir düğün fotoğrafçısı olarak ben, çiftlerime imkanları varsa dış çekimi düğün öncesinde ya da balayından sonraya bırakmalarını tavsiye ediyorum.

Bahar-&-Ümit-665.jpg