İstanbul’da Düğün Fotoğrafı İçin En İdeal Mekanlar

İstanbul gibi eşsiz bir şehirde düğün fotoğrafı çektirecek şanslı çiftlerimiz! Sizin için İstanbul’da bulunan dış çekim mekanlarından bazılarını derledik. Bu sayfada düğün albümün için İstanbul'da fotoğraf çekilecek yerlerin detayları, 2021 yılı fiyat bilgisi ve mekan şartları ile ilgili bilgiler bulabilirsin.

İstanbul düğün fotoğrafı mekanları açısından çok zengin bir şehir. Çiftlere birçok alternatif sunuyor. Mesela deniz manzaralı düğün fotoğrafına sahip olmak isteyenler de tarihi mekanın dokusunda çekim yaptırmak isteyenler de İstanbul’da birçok dış çekim mekanı bulabiliyor.

 

Eğer dış çekimi evleneceğiniz tarihte yaptıracaksanız düğün mekanınıza yakın olan yerleri seçmenizde fayda var. Size yardımcı olması açısından Avrupa ve Anadolu yakalarındaki mekanları ayrı ayrı derledik. O zaman başlayalım:

Avrupa Yakası İç/Dış Çekim Mekanları

Ihlamur_Palace_Ceremonial_House_01.jpg

1- Ihlamur Kasrı

 

Ihlamur Kasrı Nerede: Beşiktaş ve Nişantaşı arasında, Ihlamur Mesire yerinde bulunuyor.

 

İstanbul düğün fotoğraf mekanlarından Ihlamur Kasrı, mimarisi ve taş işlemeleri ile göz dolduran oldukça görkemli bir yapı. Ihlamur Kasrı fotoğraf çekimi hiç bitmesin isteyebilirsin, benden söylemesi.

 

Ihlamur Kasrı giriş ücreti şöyle: Burada fotoğraf çektirmenin saatlik ücreti 1000 TL. Bu ücreti TBMM Milli Saraylar'ın belirttiği banka hesap numarasına yatırdıktan sonra, Dolmabahçe Sarayı'nda taahhütname imzalaman gerekiyor.

 

Kasrın sadece dış mekanlarında fotoğraf çekilmesine izin verildiğini de hemen ekleyelim. Yani köşklerin içerisinde fotoğraf çekimi yasak.

Atatürk-Arboretumu-696x422.jpg

2- Atatürk Arboretumu

 

Atatürk Arboretumu Nerede: Sarıyer ilçesinde ve İstanbul Üniversitesi’nin Orman Fakültesi içerisinde yer alıyor.

Gerçekten tam bir doğa harikası olan Atatürk Arboretumu dış çekim için İstanbul’un güzelliği ile nefes kesen köşelerinden biri. Zaten doğaya aşık olan çiftler için dış çekim mekanları İstanbul’da Atatürk Arboretumu etrafında konumlanmış durumda.

 

Arboretumu anlatmakla bitiremeyebiliriz ancak mutlaka göletlerin üzerindeki köprülere, iskelelerine, iki tarafı ağaçlarla kaplı patikalarına da değinmeliyiz. Özellikle bu alanlar düğün fotoğraflarında eşsiz karelerin oluşmasını sağlayacak.

 

Burada fotoğraf çekimleri ücrete tabi. Pazartesi günleri kapalı olan Atatürk Arboretumu düğün çekimi ücreti 472 TL. Gelin, damat ve fotoğrafçı dışında üç kişi daha çekim paketi içerisinde mekana giriş yapabiliyor.

emirgan-korusu.jpg

3- Emirgan Korusu

 

Emirgan Korusu Nerede: Sarıyer ilçesinde, Emirgan ve İstinye semtlerinin arasında yer alıyor.

İstanbul'un karmaşası içinde kendine özgün konumu ve doğası ile bir anda ayrı bir dünyaya adım attığını hissettirecek bir yer Emirgan Korusu. Dört mevsim güzellikleri ile düğün fotoğrafları için size harika bir alan sunuyor.

 

İçerisinde yer alan köşkleri, göletleri, peyzajı, çiçekleri, ağaçları ve tabii ki Boğaz manzarası fotoğraflarınızı farklı boyutlara taşıyor. Kalabalık günlerde dahi korunun büyüklüğü sayesinde rahatça çekim yaptırabiliyorsunuz. Emirgan Korusu dış çekim için müthiş bir seçenek!

Lara & Dani-45.jpg

4- Yıldız Parkı

 

Yıldız Parkı Nerede: Beşiktaş ilçesinde yer alıyor.

Yıldız Parkı dış çekim mekanları arasında İstanbul’un sayılı yeşil kalmayı başarabilen alanlarından biri. Parkın içerisinde Çadır, Kaskat, Malta olmak üzere birçok köşk bulunuyor.

 

Yıldız Parkı, göletleri, köprüleri, rengarenk çiçekleri, ağaçları ile düğün fotoğrafı çektirecek çiftlere gerçekten harika bir doğal ortam sunuyor. Parkın sunduğu renk cümbüşünü kaçırmamak için özellikle bahar ve yaz ayları ideal.

 

Yıldız Parkı giriş ücreti ödemen ya da parkta fotoğraf çekimi için herhangi bir yerden izin istemen gerekmiyor. Eğer parkta bulunan köşklerin içerisinde de çekim yapmak istersen, o zaman Beltur’dan izin almalısın. Duruma göre ücret talep edebilirler.

Yıldız parkında milli güvenlik açısından stratejik bölgede olması nedeniyle video çekimlerine müsaade edilmemektedir.

Bu arada parkın otoparkı olduğunun bilgisini de vereyim. Ancak otopark ücretli.

IMAG2985.jpg

5- Belgrad Ormanı

 

Belgrad Ormanı Nerede: Sarıyer ilçesinde yer alıyor.

İstanbul’un en büyük oksijen kaynaklarından biri Belgrad Ormanı! Doğa ile iç içe, devasa ağaçların arasında fotoğraf çektirmek isteyen çiftler için biçilmiş kaftan. Aynı zamanda İstanbul’da dış çekim mekanları arasında merkezi bir noktasında yer almasından dolayı da popüler hale gelmiş.

 

Bahar mevsiminde yeşil renginin hakim olduğu ormanda, kış ve sonbahar döneminde dökülmüş yapraklarla muhteşem manzaralar ortaya çıkıyor. Özellikle ormandaki iki tarafında upuzun ağaçların olduğu yollarda çekilen fotoğraflar çok başarılı oluyor.

 

Belgrad Ormanı’nda düğün fotoğrafı çektirmek isterseniz, çekimden 1 hafta önce  145 TL gibi bir ücret ödemeniz gerektiğini ve randevu almanız gerektiğini belirteyim.

karakoy-kafeleri-orijinal-ve-nezih-en-iyi-10-mekan-tavsiyesi-5.jpg

6- Karaköy Sokakları

 

İstanbul'da son yılların en popüler bölgelerinden olan Karaköy, günlük hayatta da yolu düşenlerin fotoğraf çektirmeden geçmediği bir yer. Semtin ara sokaklarının eğlenceli havası, ışıl ışıl aydınlatmaları, duvarları süsleyen grafitileri özellikle özgür ruhlu çiftlerin ilgisini çekiyor. Burada çekilen düğün dış çekim fotoğrafları da aynı semt gibi, rengarenk ve eğlenceli oluyor! Ücretsiz olması da cabası!

Eda & Alican-120.jpg

7- Bakırköy Botanik Park

Avrupa Yakası'ndaki ücretsiz doğa mekânları arasında Bakırköy Botanik Parkı, Bakırköy'de E-5 yan yolda yeşillikler içinde bulunuyor.

 

Mekânın giriş ücreti olmamakla beraber ücretsiz otoparkı da mevcut.

 

Çiçekler, ağaçlar, ördek ve kaplumbağaların bulunduğu gölet, gölet üzerinde ahşap sal ve köprü gibi içerisinde bir çok çekim alanı mevcut. Avrupa Yakası'nda merkezi konumda olan mekân ücretsiz olarak değerlendirirsek tercih önerilerimiz listesinin başlarında yer alabilir.

Şüheda & Orhan-4.jpg

8- Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi Nerede: İstanbul’un Hasköy sahilinde yer alıyor.

 

Rahmi Koç Müzesi, gezmesi de fotoğraf çektirmesi de keyifli mekanlardan biri. Eminim siz de düğün fotoğraflarınız çekilirken büyük zevk alacaksınız.

 

Müzenin taş duvarları, antika arabaları, eski lokomotifler, vintage fotoğraflar için harika kareler vadediyor. Müze yönetiminin, içine girmenize izin verdiği, fotoğraf çektirebileceğiniz objeler şu şekilde: Fenerbahçe Vapuru, Littorina Mototren, Moda Tramvayı, DC-3 Uçak, Atlı Tramvay.

 

Askeri denizaltı ve helikopter gibi objeler ile çekim yapılmasına izin verilmiyor. Bazı araçların ise sadece önlerinde durarak fotoğraf çekimi gerçekleştirilebiliyor.

 

Fotoğraf çekimi için gelin-damat ve fotoğrafçı dışında iki kişinin daha çekim için müze girişine izin veriliyor. 5 kişiden oluşan bir düğün fotoğraf paketi için müzeye 600 TL ödemen gerekiyor. Rahmi Koç Müzesi giriş ücretini ödeyerek hem müzeyi gezebilir hem çekim yapabilirsin. Çekim öncesi müzeden rezervasyon yaptırmayı unutma.

Tuba & Ali-195.jpg

9- Kilyos

Uzun kumsalı, ışık ve renk doygunluğu ile özellikle gün batımı çekimlerinde sıklıkla tercih ettiğimiz diğer bir mekan Kilyos Kısırkaya plajı. Sarıyer bölgesinde yer alan mekan, iki mekanlı çekimlerde gün batımından önce ikinci mekan olarak özellikle kumsal isteyen çiftlerimiz tarafından tercih ediliyor. 

Burada çekim yaptırmayı düşünen çiftlere tavsiyemiz, çekim tarihini özellikle hafta içi günlerine ayarlamanız. Hafta sonu genellikle yerli turistlerin akınına uğrayan kalabalık bir mekan haline bürünüyor Kısırkaya. 

 

Kısırkaya'da her hangi bir giriş ücreti ödemene gerek yok. Ancak beyaz atlar eşliğinde fotoğraf çektirmeyi düşünürsen, 150 TL'lik bir ücret ödemen gerekiyor. 

Anadolu Yakası Düğün Fotoğrafı Mekanları

bk.jpg

1- Beykoz Kundura Fabrikası

 

Beykoz Kundura Fabrikası Nerede: Beykoz’da Yalıköy Mahallesi’nde yer alıyor.

 

Tarihi dokusu olan mekanlarda çekilen fotoğrafların ayrı bir büyüsü olduğuna düşünüyorsan işte fırsat. Beykoz Kundura Fabrikası, düğün fotoğrafları için harika bir fon oluşturuyor.

 

Dışarıdan süzülen gün ışığının, mekanın geniş koridorlarında yarattığı görsel şölen, düğün fotoğraflarını da benzersiz hale getiriyor.

 

Mekanın, yeni kundura, karargah, hapishane, kağıt fabrikası, gazino, green box, orman, lojmanlar, genel müdürlük binası gibi farklı bölümlerinde birbirinden güzel düğün ya da nişan fotoğrafları çektirebilirsin.

 

Anlayacağın bu mekan, düğün günün dışında bir tam günü ayırarak, fotoğraf çekimleri yapabileceğin bir yer. Ancak mekana gitmeden önce, randevu alman gerekiyor. Beykoz Kundura Fabrikası fotoğraf çekimi ücreti 3 saat için 2 bin TL.

IMG_5314_edited.jpg

2- Adile Sultan Kasrı

 

Adile Sultan Kasrı Nerede: İstanbul’un Üsküdar ilçesinde Boğaz’a sıfır konumda bulunuyor.

 

Adile Sultan Kasrı’na ilişkin gözünde bir şey canlanmadıysa, eminim Hababam Sınıfı dersem hemen hatırlayacaksın. Mimarisiyle olduğu kadar manzarasıyla da nefes kesen Adile Sultan Kasrı, tarihi dokusuyla, düğün fotoğraflarının vazgeçilmezleri arasında.

 

Adile Sultan Kasrı, İstanbul’da düğün fotoğrafı çekilecek yerler arasında bulunan ideal mekanlardan biri. Mekanın koridorları, ihtişamlı salonları, mimarisi ile buram buram tarih kokuyor. Fotoğraf çekimi için yalnızca kasrın içerisini kullanmak zorunda değilsin, bahçesi de en az içi kadar harika fotoğraf kareleri çıkmasını sağlayacak.

 

Fotoğrafçınla fotoğraf çekimi için anlaşmadan önce, Adile Sultan Kasrı giriş ücreti ödemen gerektiğini bilmelisin. Adile Sultan Kasrı fotoğraf çekimi ücreti 750 TL.

riva2.jpg

3- Riva

Riva, Beykoz ilçesine bağlı bir köy. Burası daha çok İstanbulluların hafta sonu vakit geçirmek ve doğayla iç içe olmak için ziyaret ettiği bir bölge. Riva'da yeşil alanların yanı sıra tarihi bölgeler ve plajlar da bulunuyor.

 

Riva Kalesi'nin önünde tarihi dokusu olan fotoğraflar çektirebilirsiniz. Ayrıca Karadeniz'e kıyısı olan plajlarında da çok başarılı düğün fotoğrafları ortaya çıkabilir.

hidiv-kasri-hakkinda.jpg

4- Hidiv Kasrı

 

Hidiv Kasrı Nerede: Beykoz’da yer alıyor.

 

Hidiv Kasrı, harika bir korunun içerisinde yer alıyor. Bu nedenle, burayı evlenecek çiftler için tatmin edici bir dış çekim mekanı olarak değerlendirebiliriz. Kasrı eminim Tosun Paşa filminden de hatırlayacaksın.

 

Mimarisi ayrı iç ve dış mekanları ayrı güzellikte olan ve eşsiz boğaz manzarası ile yeşili buluşturan kasırda fotoğraf çekimi ücrete tabi. Hidiv Kasrı fotoğraf çekimi ücreti 1500 TL + KDV. Hem iç hem dış mekanında çekim yapabileceğin mekanda hafta içi ve hafta sonu fiyatlar değişmiyor.

fenerbahce2.jpg

5- Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı Nerede: Kadıköy’de yer alıyor.

 

Papatyaları, erguvan ağaçları, denize nazır konumuyla Fenerbahçe Parkı; bakmaya doyum olmayan düğün fotoğrafları için eşsiz bir park. İster çimlere oturup, piknik konseptli fotoğraflar çektirin, ister arkanızı denize verip, kendinizi yeşil ile mavinin uyumuna bırakın.

 

Fenerbahçe Parkı’nda rengarenk çiçeklerin açtığı bahar ve yaz aylarında çekilen fotoğraflar, eminim harika kareler sunacak. Ama bence sarı sarı yaprakların etrafı sardığı sonbaharı ve parkın bembeyaz örtüyle kaplandığı kış aylarını da es geçme.

 

Fenerbahçe Parkı dış çekimi için herhangi bir ücret ödemen gerekmiyor. Belki de bu yüzden, özellikle yaz aylarında hafta sonları iğne atsan, bir gelin ile damada düşüyor. Benim önerim, siz siz olun çekim için mutlaka hafta içi günleri tercih edin.

2018-12-25_09-31-30-659_shutterstock_1146489560.jpg

6- Kuzguncuk

 

İstanbul’un doğal dokusunu yitirmemiş belki de en güzel semtlerinden biridir Kuzguncuk. Bu sevimli semt, Üsküdar sahil hattında Çengelköy’e doğru giderken seni karşılıyor.

 

İstanbul düğün fotoğrafı dış çekim mekanları arasında sayabileceğim Kuzguncuk, rengarenk sokakları, bir film dekorundan fırlamış gibi duran eski evleri, kapıları ile gerçekten cıvıl cıvıl düğün fotoğraflarına ev sahipliği yapıyor.

 

Şu uyarıyı da yapmadan geçmeyelim: Mahalleli, fotoğraf çekimi için Kuzguncuk’u tercih eden yeni evlenecek çiftlerden o kadar rahatsız olmuş ki, kimileri camlarına ‘izinsiz fotoğraf çektirmeyin’ yazısı bile asmış. Bu nedenle eğer çok beğendiğin ve önünde fotoğraf çektirmek istediğin binaların kapılarını çalıp izin istemende fayda var. 

İlçe Belediyesine 250 TL çekim ücreti ödenmesi gerekiyor.

kapak_144542.jpg

7- Adalar

 

Prens Adaları arasında yer alan Kınalı, Heybeli, Burgaz, Büyükada İstanbul iline bağlı adalar arasındadır. Kadıköy ve Bostancı ile Kabataş’tan vapurla ulaşılabilen adalara, daha konforlu şekilde ulaşmak istersen deniz taksi de kullanabilirsin.

 

Sayfiye havasındaki adalarda denizi, yeşili, mahalle ortamını, şirin evleri, faytonları fotoğraflarına dahil edebilirsin. Dilersen bisiklet kiralayıp, birbirinden sevimli gelin damat pozları da elde edebilirsin.

agva-plaji-d22d3aaa-9d8f-4100-8dd4-7aefac900b22.jpg

8- Ağva

 

Ağva, İstanbul sınırları içerisindeki bir tatil cenneti! Yemyeşil doğasının yanı sıra Karadeniz'e olan kıyısı sayesinde düğün fotoğrafı çekmek için birçok alanı bulunuyor. Aynı zamanda Ağva'da göl kenarında ve bungalov evlerin önünde de fotoğraf çektirilebiliyor.

 

Ağva'da fotoğraf çekimi için bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak göldeki kayıklarda, bungalov evlerin önünde fotoğraf çektirmek için izin almanız gerekebilir.

Aznif & Sayat-62.jpg

9- Şile

 

Karadeniz'e kıyısı olan İstanbul’un bir ilçesi olan Şile, hoş bir sayfiye yeri. Upuzun sahili ve berrak suları ile düğün fotoğraflarının yanı sıra, Save The Date, Trash The Dress çekimlerin için de ideal bir mekan.

 

Şile sahilde çekilen fotoğraflar başkadır: Şile Düğün Fotoğrafları

 

Düğününden sonra belirleyeceğin bir günde Şile sahilinde, müstakbel eşinle birlikte gönlünce kumların üstünde yuvarlan ya da suların içinde dans et. Ortaya çıkacak tüm karelerin nefes kesici olacağına eminim. Dilersen fotoğraflarında bembeyaz atlar da size eşlik edebilir.

Ayrıca Şile'de bulunan Saklıgöl'de çekim yapmak hayli keyifli. 

 

İstanbul’da dış mekan fotoğraf çekimleri için zaman zaman bazı yerler diğerlerine göre bir adım öne çıkabiliyor gördüğü talep nedeniyle.  Sadece hafta içi günler için düşünülebilecek olan Saklıgöl’ün, göl kenarındaki iskele ve köprü kısmı, düğün fotoğrafı çekimi için güzel arka planlar sağlayabiliyor. İstanbul’dan özellikle Anadolu Yakası’dan ulaşımının da şehir içi trafiğe göre rahat olması da bir avantaj teşkil etmektedir.

 

Düğün fotoğrafçısı olarak, Saklıgöl’de çekim yapmak isteyen çiftlere önerimiz kesinlikle hafta içi günlerin tercih edilmesi. Hafta sonlarında hem kendini doğaya bırakmak isteyen ziyaretçilerin hem de gelin ve damatların yoğunluğu çok fazla olduğu için, göl kenarında bulunan iskelelerde fotoğraf çekebilmek meşakkatli ve zor bir hâle gelebiliyor. Uzun sıra beklemelere hazırlıklı olmak gerekiyor bu durumda. 

Saklıgöl'de çekim yaptırmayı düşünen çiftlerimiz, mekanın işletmecilerine 175 TL çekim ücreti ödemek durumundadır. Mekanın Otopark imkanı var ve ücretsizdir.

İstanbul’da düğün fotoğraflarını çektirebileceğin mekanları sıralamaya çalıştım. Benim aklıma gelenler bunlar. Eğer fotoğraf çekimi için uygun olabilecek senin de bildiğin yerler varsa paylaşmayı unutma!