DÜĞÜN HİKAYESİ

Meri & Burak-962.jpg

Nedir Düğün Hikayesi?

 

Düğün hikayesi, düğün gününüzün sabahından o gecenin bitimine kadar olan süreyi kapsayan, klasikleşmiş düğün fotoğrafçılığı ve videoculuğuna karşı, daha öyküsel ve sinematik görüntüler almayı amaçlayan bir çekim hizmetidir.

 

Bu hizmetin içinde kurgusal unsurlar da olabildiği gibi bizden daha çok istenen düğün hazırlığının belgesel niteliğinde çekilmesidir. Yani yaklaşık 14-15 saat boyunca, gelin ve damadın gözlerini açtığı düğün sabahından akşamına kadar çekilen eğlenceli, duygusal, yıllar sonra bile izlediğinizde duygulanacağınız bir hikaye oluşturulur.

Buradaki en önemli faktörlerden ilki çiftin ne istediğini bilmesidir. Buna çekim türünden tutun da düğün gününün planına ve bu işe ayıracağınız bütçeye kadar her şeye hakim olmanız gerekiyor. 

İkinci önemli faktör ise çekim yaptırmayı düşündüğünüz ekibin beklentilerinizi karşılıyor olması. Çekim yaptırmayı düşündüğünz fotoğrafçının ve videocunun konuya hakimiyetleri var mı? Ne tür çekimler yapıyorlar? Nerelerde, kimleri çekmişler? Benim beklentilerimi karşılıyor mu? Bu ve bunun gibi soruların iletişime geçilmeden önce kendi içinizde sorulması gerekiyor ve mutlaka çekim yaptırmayı düşündüğünüz kişilerin portfolyolarını incelemeniz gerekiyor. 

Bir diğer önemli faktör ise doğru planlama. Düğün gününüzle alakalı planlamış olduğunuz veya henüz plan yapamamış da olabilirsiniz çünkü bazı planlamalar son dakikaya kalabiliyor, netleşen her bir detayı mutlaka çekim ekibine bildirmeniz gerekmektedir. Zira küçük gibi görünen ve önceden konuşulmayan bütün detaylar çekim planını tahmin edemeyeceğiniz kadar çok etkileyebiliyor. Bilmeniz halinde her hangi bir süpriz yapılacak ise, örneğin sizin düğününüz de kardeşiniz veya bir arkadaşınız evlenme teklifi yapacaktır. Mutlaka bunun çekim ekibine söylenmesi gerekiyor, ki bu sürpriz de kayıt altına alınıp hikaye içinde hikaye barındırsın.  

Meri & Burak-849.jpg

Peki çekim süreci nasıl işliyor?

Bizimle iletişime geçen çiftleri öncelikle tanımaya çalışıp bağ kurmaya çalışıyoruz. Bunu neden mi yapıyoruz? Çünkü düğün günü tüm o duygu karmaşasının arasında tanımadığınız kişilere poz vermek kadar, bizim açımızdan da poz verdirmek, çekim planını ve çekilen görselleri olumsuz etkiliyor. Karşısında rahat olamayacağınız kişiyle çalışmak büyük bir risktir. Bu riski almanızı tüm samimiyetimle tavsiye etmem!

Çiftimizin beklentileri bizim için de çok önemli. Çiftimizin beklentilerini öğrenmeye çalışıyoruz. Bu beklentilerin ne kadarına cevap verebiliriz? Hangi konseptte çekim istiyorsunuz? Farklı ne önerebiliriz? Düğün gününde nelerin nasıl çekileceğini detaylı bir şekilde konuşuyoruz. Öyle ki yüzünüzün hangi açısından çekilmesini istediğinize kadar bütün detayları konuşuyoruz.

 

Gelelim çekim planına. Çekim planlamasında çiftimizle birlikte, düğün gününde hangi mekanlarda ne kadar süre ne çekileceği, mekanlar arası varış süresi ve yaşanabilecek muhtemel aksiliklerin önüne geçebilmek için hangi yolları izlememiz gerektiği gibi detayları konuşuyoruz. 

Letisya & Bared-71.jpg

Çekim günü nerden başlıyoruz?

 

Hazırlık aşamanız nerede planlandıysa, bu kuaför olabilir, hotel olabilir veya evinizde olabilir orada hazır bulunuyoruz. Çekime kuaförün işe başlamasıyla birlikte biz de başlıyoruz. Saç, makyaj ve çevrenizde olup biten her şeyi detayları göz ardı etmeden çekiyoruz.

Hazırlık aşamasının ardından evden çıkış (gelin alma olarak da bilinir) çekilecekse evin bulunduğu konuma gidiyoruz. Sadece gelinin evine değil, damadımızın evine de minimum bir ekip üyemizi gönderiyoruz. Burada çiftimizin ve ailelerinin fotoğraflarını ve videolarını çekiyoruz. Kimi zaman şampanya patlatma, kimi zaman likör dağıtma, kimi zaman da viski içme gibi önemli anları kayıt altına alıyoruz. Bu aşamadaki en önemli unsur gelinin ve ailesinin, kapıdan çıkış anındaki duygularını kayıt altına almak. 

Melisa & Edvard-71.jpg

Daha sonra belirlenen mekana geçmek üzere evden ayrılıyoruz. Bu mekan, Kilise düğününü çekmek üzere gittiğimiz Kilise de olabiliyor, daha önce belirlenen dış çekim mekanı da olabiliyor. Buradaki çekimleri gerçekleştirdikten sonra akşam eğlencesini çekmek üzere, eğlencenin yapıldığı mekana geçiyoruz. 

Akşam eğlencesi yapılacak mekanlara bir parantez açmak istiyorum. Zira bir çok çiftimiz bundan muzdarip. Akşam eğlencesini planlamayı düşündüğünüz bazı mekanlar maalesef dışardan gelen çekim ekiplerini kabul etmiyorlar veya bu ekiplerin o mekanda çekim yapabilmesi için çiftlerden harici bir ücret talep edebiliyorlar. Bu duruma istinaden akşam eğlencesini planladığınız mekanla anlaşma yapmadan önce mutlaka bu konuyu konuşmanız gerekiyor!

Emel-&-Uğur-272.jpg

DÜĞÜN HİKAYESİ NEDEN YAPILMALIDIR?​

Düğün hikayesi, klasik bir çalışma değildir. Bazı önemli özellikleri bulunmaktadır:

  • Düğün hikayesi sayesinde elinizde 3-12 dklık çok güzel görüntülerden oluşan bir film bulunur.

  • Düğün filmi, klasik video çekimi gibi olmadığı için, insanlar izlerken sıkılmaz ve sizin düğününüze hayranlık duyarlar.

  • Düğün günü hikayesi maliyeti bir düğün düşünüldüğünde çok fazla değildir. Ömrünüzün en önemli günü için üstelik.

  • Düğün hikayesi içinde gelin ve damat, daha rahattırlar, ortaya çıkan video düğün içindeki videodan çok daha güzel olacağı kesindir.

  • Düğün hikayesi çekimlerinde hava şartları da olumlu ise genellikle drone kullanılır, fotoğrafların ve filmin estetiğini zenginleştirmek için çok önemlidir.

  • En önemlisi de düğün hikaye videosu yapanlarla, düğün günü- gecesini çekenler arasında nitelikli bir farklılık bulunur, düğün gecesi kameramanlar tarafından çekilir, düğün belgeseli ise yönetmen eşliğinde görüntü yönetmenleri tarafından çekilir.

  • Teknik araçlar özellikle kamera ve ışık sistemleri daha rahat kullanılabilir; bu yüzden düğün hikayeleri daha güzel temiz bir görüntüye sahip olurlar.

Aznif & Sayat-518.jpg