top of page
  • Yazarın fotoğrafıArman Marazyan

Düğün Belgeseli Nedir? Ne Değildir?

Güncelleme tarihi: 22 Mar

Belgesel düğün fotoğrafçılığı nedir diye internette arama yaptığımızda bol miktarda tanım görüyoruz. Ancak bunları incelediğimizde, genelde muğlak, çoğunlukla konudan uzaklaşan, hatta bazen yanlış yönlendirebilen içeriklerle karşılaşıyoruz.


Zaman zaman belgesel düğün fotoğrafı çeken bir düğün fotoğrafçısı olarak, bu kavramın ne anlama geldiğini anlatmak istedim. Zira bu konu baştan sona Düğün gününüzün fotoğraf ve video açısından beklentilerinize ışık tutacak.

Turkey Weddings, İstanbul weddings, Documentary wedding photographer
Gerçek Güzelliği Kayda Alıyoruz

Belgesel düğün fotoğrafçılığı NE DEĞİLDİR?


İlk olarak belirtmek isterim ki, “belgesel düğün fotoğrafları” ve “düğün hikayesi” aynı şey demek değildir.


Doğru, her ikisi de düğün gününü baştan sona fotoğraflarla anlatmaya çalışıyor. Ancak bir çok fotoğrafçı gibi biz de zaman zaman, düğünün hikayesini anlatırken belgesel yerine fine-art yaklaşım kullanmayı, bazıları gibi de kurgusal bir hikaye oluşturmayı tercih edebiliyoruz. Bunun bir doğrusu ya da yanlışı yok, biraz bizim benimsediğimiz tarza göre biraz da çiftlerimizin isteğine göre değişiyor.


Ancak genel olarak baktığımızda, belgesel düğün fotoğrafçılığı, düğünün hikayesini en doğal ve gerçekçi şekilde anlatmak için ideal yaklaşım olarak dikkat çekiyor. Düğün Hikayesi ve Düğün Belgeseli kavramı hem birbirinden ayrı, hem de birbirinin alternatifi değil.


Belgesel Düğün Fotoğrafçısı, Belgesel Düğün Hikayesi
Gerçek Duyguları Kayda Alıyoruz

İkincisi, düğün belgeseli, gelinin makyaj sırasında objektife bakarak gülümsediği, kameraya el salladığı fotoğrafı çekmek demek değildir. Hele gelinin gözüne çekilen rimele zoom’lamak hiç değildir.


Çünkü bu fotoğraflar, ne gelin ne de düğün hakkında bir şey anlatıyorlar. İki farklı düğünde çekilmiş rimel fotoğrafı arasında ayrıştırıcı bir öğe bulabiliyor musunuz mesela? Hangi kirpiğin hangi geline ait olduğunu söylemek bile zor olmuyor mu?


Ve elbette, belgesel düğün fotoğrafçılığı, çift ile sadece fotoğraf çekimi için bir mekana gitmek ve orada gelin ve damadın fotoğraflarını çekmek demek değildir.


Bu tür fotoğraflar çiftin, düğün günündeki diğer aktivitelerine ara verip, bilinçli olarak fotoğrafçıya poz vermesi ile elde ediliyor. Çiftin ve fotoğrafçının sadece fotoğraf çektirmek amacıyla düğün ile ilgisi olmayan bir mekana gitmesi ve orada poz vermesi belgesel olarak değerlendirilmiyor. Bu tür çekimlerin adı Düğün Hikayesi ya da Dış Çekim oluyor.